A store sells yellow and white sweaters. The white sweaters cost $8 more than the...

Canyoudigitm

New member
Joined
Nov 2, 2011
Messages
0
Reaction score
0
Points
0
...yellow ones. In one day the? A store sells yellow and white sweaters. The white sweaters cost $8 more than the yellow ones. In one day the store sold 5yellow sweaters and 8 white ones for a total income of $207. How much did each color of the sweater cost? (Show equation)
 
A store sells yellow and white sweaters. The white sweaters cost $8 more than the yellow ones. In one day the store sold 5yellow sweaters and 8 white ones for a total income of $207. How much did each color of the sweater cost? (Show equation)
5Y + 8(Y + 8) = 207 whence Y = (207 -- 8*8) / (5 + 8) = 11 then W = Y + 8 = 11 + 8 = 19
White @ $19 each and Yellow @ $11 each.
 
Back
Top