Jun 20, 2025
Оfftopic Community
Оfftopic Community
Forums
New posts
Search forums
What's new
Featured content
New posts
New media
New media comments
New resources
New profile posts
Latest activity
Media
New media
New comments
Search media
Resources
Latest reviews
Search resources
Members
Current visitors
New profile posts
Search profile posts
Log in
Register
What's new
Search
Search
Search titles only
By:
New posts
Search forums
Menu
Log in
Register
Install the app
Install
Forums
OnTopic Community
Trivia & Polls
Math Riddle I will thumbs up anyone telling answer?
JavaScript is disabled. For a better experience, please enable JavaScript in your browser before proceeding.
You are using an out of date browser. It may not display this or other websites correctly.
You should upgrade or use an
alternative browser
.
Reply to thread
Message
<blockquote data-quote="Jeff" data-source="post: 2008919" data-attributes="member: 208947"><p>okay here it is please dont say its imposible to solve. <img src="https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f600.png" class="smilie smilie--emoji" loading="lazy" width="64" height="64" alt=":D" title="Big grin :D" data-smilie="8"data-shortname=":D" /> </p><p>A math class wanted to go to the school store. AS a class the spent a total between $2 and $3.00 Each student spent the same amount of money and purchased the same stuff. IF YOU KNEW HOW MUCH EACH ITEM COSTED AND HOW MUCH WAS SPENT YOU CAN EASLY FIGUE OUT THE ANSWER BUT YOU ALREADY HAVE ENOUGH INFO TO SOLVE HOW MANY PEOPLE WERE IN THE CLASS AND TOTAL AMOUNT SPENT. THERE IS ONLY 1 ANSWER AND EACH ITEM COST MORE THEN A PENNY. <img src="https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f600.png" class="smilie smilie--emoji" loading="lazy" width="64" height="64" alt=":D" title="Big grin :D" data-smilie="8"data-shortname=":D" /> HELP!!</p></blockquote><p></p>
[QUOTE="Jeff, post: 2008919, member: 208947"] okay here it is please dont say its imposible to solve. :D A math class wanted to go to the school store. AS a class the spent a total between $2 and $3.00 Each student spent the same amount of money and purchased the same stuff. IF YOU KNEW HOW MUCH EACH ITEM COSTED AND HOW MUCH WAS SPENT YOU CAN EASLY FIGUE OUT THE ANSWER BUT YOU ALREADY HAVE ENOUGH INFO TO SOLVE HOW MANY PEOPLE WERE IN THE CLASS AND TOTAL AMOUNT SPENT. THERE IS ONLY 1 ANSWER AND EACH ITEM COST MORE THEN A PENNY. :D HELP!! [/QUOTE]
Insert quotes…
Name
Verification
Please enable JavaScript to continue.
Loading…
Post reply
Top