Roger likes to eat Crunchy Flakes cereal for breakfast every morning. Crunchy...

MichaeThomas

New member
Joined
Jan 27, 2011
Messages
0
Reaction score
0
Points
0
...Flakes comes in a 20-ounce box? that costs $4.20 and a30unce box that costs $6.00. Explain which box of cereal is the better buy
 
well, just looking at those two amounts, you can tell that 30 oz. is half again as much as 20 oz. or 50% more oz. 20 + 10 = 30. so therefore how much is another half of the cost of 20 oz. that would be $2.10 more, plus the 20 oz is $6.30 per 30 oz. vs. $6.00 for the 30 oz. box. so you can see the bigger box is a better value.

of course, if you want to break it down by per oz. price, divide $4.20 by 20 oz, and you get 21 cents per oz. vs. 20 cents per oz for the 30 oz box.
 
Back
Top