dHelen’s Health Foods usually sells 400 cans of ProPac Muscle Punch per week

summer

Member
Joined
May 19, 2008
Messages
262
Reaction score
0
Points
16
when the price is $5 = 600 – 40p,? where d is the number of cans and p is the price per can.
a. Will Helen sell more or less Muscle Punch if she rises her price from $5?
b.What happens to her sales every time she raised her price by $1?
c.Graph the equation
d.What is the maximum price that she can charge and still sell at least one can?
 
Back
Top