Roger likes to eat Crunchy Flakes cereal for breakfast every morning. Crunchy...

MichaeThomas

New member
Joined
Jan 27, 2011
Messages
0
Reaction score
0
Points
0
...Flakes comes in a 20-ounce box? that costs $4.20 and a30unce box that costs $6.00. Explain which box of cereal is the better buy
 
4.2/20=.21
6/30=.2
the 30 ounce box is a better buy because it costs 1 cent less per ounce than the twenty. the twenty ounce costs 21 cents per ounce and the 30 ounce costs 20 cents per ounce.
 
4.2/20=.21
6/30=.2
the 30 ounce box is a better buy because it costs 1 cent less per ounce than the twenty. the twenty ounce costs 21 cents per ounce and the 30 ounce costs 20 cents per ounce.
 
The thirty ounce box because it is 20 cents per ounce compared to 21 cents per ounce in the 20 ounce box.
 
If you divide $4.20 by 20 oz. you find that the cereal costs $0.21 an ounce.

If you divide $6.00 by 30 oz. you find that the cereal costs $0.20 an ounce, making the 30 oz. box a better buy.
 
Back
Top