* Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market or borrow one from a family member or friend. The cost of 4 prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least 3 fruits or vegetables need to appear on the receipt. If you have no access to a receipt with these items, then you will need to go to the store and write down the cost information.
* Fruits and vegetables are sold by the pound. Add up your total cost for the fruits and vegetables and find the average cost per pound. [Example: if bananas are .79 per pound and apples are .59 per pound, the average is calculated like this: (.79 + .59)/2 = 1.38/2 = .69 per pound on average for the two fruits.]
* Locate the weight of your prepackaged food items. [For example, on a box of Frosted Flakes it says 15 oz., thus it is sold by weight not by volume.]
* Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items.
* From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ounces in a pound?]
* Now, compare the cost per pound of unprocessed food compared to prepackaged processed foo Do the calculations seem reasonable?
* Fruits and vegetables are sold by the pound. Add up your total cost for the fruits and vegetables and find the average cost per pound. [Example: if bananas are .79 per pound and apples are .59 per pound, the average is calculated like this: (.79 + .59)/2 = 1.38/2 = .69 per pound on average for the two fruits.]
* Locate the weight of your prepackaged food items. [For example, on a box of Frosted Flakes it says 15 oz., thus it is sold by weight not by volume.]
* Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items.
* From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ounces in a pound?]
* Now, compare the cost per pound of unprocessed food compared to prepackaged processed foo Do the calculations seem reasonable?